400 Watt - Metal Halide HID - Mogul base - ED28 - Clear - 70 CRI - 4000K
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S4843 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Metal Halide |
| ANSI Code | M59/E |
| Tariff Code | 8539.32.0090 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | USA |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E39 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 70+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 20000 |
| Base | Mogul |
| Shape | ED28 |
| Brightness (Lumens) | 36000 |
| Wattage | 400 |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Start Method | Probe Start |
| Three-Way | No |
| MOD | 3.5" |
| MOL | 8.31" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923048439 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 11.63" |
| Case Width | 9.5" |
| Case Height | 13.25" |
| Case Weight | 5.75 |
| Case Cubic Ft. | 0.8472 |
| Catalog Description | 400 Watt - Metal Halide HID - Mogul base - ED28 - Clear - 70 CRI - 4000K |
| Description | WHEN OUT USE S5843 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101615 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S4843.jpg |
| SDS class | Metal_Halide_Lamp |
| Technology | HID |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 400W MH HID Mog ED28 Clear 70 CRI 4000K |