90 Watt - Halogen - PAR38 - Clear - 2500 Average rated hours - 1310 Lumens - Medium Side Prong base - 120 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S4675 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | PAR |
| Tariff Code | 8539.21.4040 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | Silver |
| CBCP | 3500 |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.750A |
| ANSI Base | MSPG |
| Beam Spread | 30° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 2500 |
| Base | Medium Side Prong |
| Lamp Filament | CC-8 |
| Shape | PAR38 |
| Brightness (Lumens) | 1310 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 90 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2900K |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Spot Type | FL - Flood |
| Three-Way | No |
| MOD | 4.75" |
| MOL | 4.31" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0536 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923046756 |
| Case Quantity | 24 |
| Catalog Description | 90 Watt - Halogen - PAR38 - Clear - 2500 Average rated hours - 1310 Lumens - Medium Side Prong base - 120 Volt |
| Description | 90PAR38/HAL/XEN/3FL 120V |
| DLC Approved | No |
| NAED Code | 14632 |
| UNSPSC | 39101601 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S4675.jpg |
| SDS class | Halogen_Tungsten_Lamp |
| Technology | Halogen |
| Each Length In. | 4.25 |
| Each Width In. | 4.25 |
| Each Height In. | 5.13 |
| Each Weight Lb. | 0.87 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 90W Halogen PAR38 Clear 2500hrs 1310 Lumens Med Side Prong 120V |