20 Watt - Halogen - MR11 - FTD - 3000 Average rated hours - Bi Pin GZ4 base - 12 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S4173 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | MR |
| ANSI Code | FTD |
| Tariff Code | 8539.21.2080 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | Black |
| CBCP | 700 |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 1.667A |
| ANSI Base | GZ4 |
| Beam Spread | 30° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 3000 |
| Base | Bi Pin GZ4 |
| Lamp Filament | AX |
| Shape | MR11 |
| Brightness (Lumens) | 200 |
| Voltage | 12 |
| Wattage | 20 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2900K |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Spot Type | NFL - Narrow Flood |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.38" |
| MOL | 1.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0025 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923041734 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 9.84" |
| Inner Width | 3.27" |
| Inner Height | 1.69" |
| Inner Weight | 0.48 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0315 |
| Case UPC | 10045923041737 |
| Case Quantity | 240 |
| Case Length | 17.13" |
| Case Width | 10.43" |
| Case Height | 7.68" |
| Case Weight | 13.23 |
| Case Cubic Ft. | 0.7941 |
| Catalog Description | 20 Watt - Halogen - MR11 - FTD - 3000 Average rated hours - Bi Pin GZ4 base - 12 Volt |
| Description | FTD/B/C 30' 20MR11 LENSED |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101601 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Dimmable Function | Check the transformer/driver MFG for dimmer compatibility |
| Image File Name | S4173.jpg |
| SDS class | Halogen_Double_Ended_or_Pin_Based_Lamp |
| Technology | Halogen |
| Each Length In. | 1.63 |
| Each Width In. | 1.63 |
| Each Height In. | 1.63 |
| Each Weight Lb. | 0.04 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 20W Halogen MR11 FTD 3000 Avg. Rated Hours Bi Pin GZ4 Base 12 |