20 Watt - Halogen - MR16 - 2000 Average rated hours - 120 Lumens - GU10 base - 120 Volt - Carded
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S3500 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | MR |
| Tariff Code | 8539.21.4040 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | White |
| CBCP | 200 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Location Rating | Damp |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.167A |
| ANSI Base | GU10 |
| Beam Spread | 36° |
| Burning Position | Universal |
| Candle Power | 200 |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 2000 |
| Base | Bi Pin GU10 |
| Lamp Filament | CC-8 |
| Shape | MR16 |
| Brightness (Lumens) | 120 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 20 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2900K |
| Lensed | No |
| Spot Type | FL - Flood |
| Three-Way | No |
| MOD | 2" |
| MOL | 1.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0324 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923035009 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 3.74" |
| Inner Width | 7.68" |
| Inner Height | 13" |
| Inner Weight | 2.86 |
| Inner Cubic Ft. | 0.2161 |
| Case UPC | 10045923035002 |
| Case Quantity | 120 |
| Case Length | 13.59" |
| Case Width | 16.55" |
| Case Height | 19.9" |
| Case Weight | 29.11 |
| Case Cubic Ft. | 2.5902 |
| Catalog Description | 20 Watt - Halogen - MR16 - 2000 Average rated hours - 120 Lumens - GU10 base - 120 Volt - Carded |
| Description | 20JDRC/GU10/36D/1BL CARDED |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101601 |
| CA T20 Alt Sub | S9380 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Non-Compliant |
| Image File Name | S3500.jpg |
| SDS class | Halogen_Tungsten_Lamp |
| Technology | Halogen |
| Each Length In. | 2.17 |
| Each Width In. | 3.75 |
| Each Height In. | 6.89 |
| Each Weight Lb. | 0.21 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 20W Halogen MR16 2000hrs 120lm GU10 120V |