100 Watt - Halogen - T4 - Clear - 2000 Average rated hours - 1700 Lumens - Bi Pin GY6.35 base - 120 Volt - Card
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S3419 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Bi-Pin |
| Tariff Code | 8539.21.4040 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Location Rating | Damp |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.833A |
| ANSI Base | GY6.35 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 2000 |
| Base | Bi Pin GY6.35 |
| Lamp Filament | CC-2V |
| Shape | T4 |
| Brightness (Lumens) | 1700 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 100 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2900K |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.5" |
| MOL | 2.38" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0053 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923034194 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 3.74" |
| Inner Width | 4.73" |
| Inner Height | 5.71" |
| Inner Weight | 0.44 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0585 |
| Case UPC | 10045923034197 |
| Case Quantity | 240 |
| Case Length | 8.08" |
| Case Width | 12.21" |
| Case Height | 24.43" |
| Case Weight | 9.37 |
| Case Cubic Ft. | 1.3948 |
| Catalog Description | 100 Watt - Halogen - T4 - Clear - 2000 Average rated hours - 1700 Lumens - Bi Pin GY6.35 base - 120 Volt - Card |
| Description | 100T4 BI PIN 120V. CARDED |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101601 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S3419.jpg |
| SDS class | Halogen_Double_Ended_or_Pin_Based_Lamp |
| Technology | Halogen |
| Each Length In. | 0.55 |
| Each Width In. | 3.63 |
| Each Height In. | 4.63 |
| Each Weight Lb. | 0.03 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 100W Halogen T4 Clear 2000hrs 1700lm GY6.35 120V |