500 Watt - Halogen - T3 - Clear - 1500 Average rated hours - 9500 Lumens - Double Ended base - 120 Volt - 3-Card
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S3411 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Double Ended Halogen |
| Tariff Code | 8539.21.4040 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Location Rating | Damp |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 4.167A |
| ANSI Base | R7s |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 1500 |
| Base | Double Ended Recessed Single Contact |
| Lamp Filament | C-8 |
| Shape | T3 |
| Brightness (Lumens) | 9500 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 500 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2900K |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.38" |
| MOL | 4.69" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0105 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 3 |
| Inner UPC | 20045923034118 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 3.74" |
| Inner Width | 5.32" |
| Inner Height | 7.49" |
| Inner Weight | 2.43 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0862 |
| Case UPC | 10045923034111 |
| Case Quantity | 120 |
| Case Length | 8.27" |
| Case Width | 11.43" |
| Case Height | 19.9" |
| Case Weight | 24.81 |
| Case Cubic Ft. | 1.0886 |
| Catalog Description | 500 Watt - Halogen - T3 - Clear - 1500 Average rated hours - 9500 Lumens - Double Ended base - 120 Volt - 3-Card |
| Description | 500T3Q/CL/L 118MM 3-PACK 120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101601 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S3411.jpg |
| SDS class | Halogen_Double_Ended_or_Pin_Based_Lamp |
| Technology | Halogen |
| Each Length In. | 0.63 |
| Each Width In. | 3.75 |
| Each Height In. | 7.68 |
| Each Weight Lb. | 0.06 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 500W Halogen T3 Clear 1500hrs 9500lm 120V 3-Card |