Satco's 4-watt LED globe shaped bulb offers warm white light and a 170 degree beam spread. This elegant bulb is perfect for accent and pendant lighting. Dimmable, with a medium base, this frost finished bulb delivers 25,000 hours of exceptional illumination.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S28576 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Globe |
| Tariff Code | 8539.52.0020 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Amps | 0.033A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 170° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 40W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | G25 |
| Brightness (Lumens) | 360 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 4 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Plastic |
| Finish | White |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | White |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.91 |
| Three-Way | No |
| MOD | 3.15" |
| MOL | 4.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0281 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 10.24" |
| Inner Width | 6.85" |
| Inner Height | 5.04" |
| Inner Weight | 1.54 |
| Inner Cubic Ft. | 0.2046 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 14.57" |
| Case Width | 10.91" |
| Case Height | 11.22" |
| Case Weight | 6.5 |
| Case Cubic Ft. | 1.0321 |
| Catalog Description | 4 Watt - LED G25 - 3000K - Medium base - 120 Volt |
| Description | 4G25/LED/930/120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S28576.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 3.23 |
| Each Width In. | 3.23 |
| Each Height In. | 4.65 |
| Each Weight Lb. | 0.23 |
| Replaces | S8576 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DSE06 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVLV-600P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | S11270 |
| Dimmers | SLV-600P |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 4W LED G25 3000K |