Satco's 3.8 watt T3 1/4 miniature bulbs provides 2500 hours of incandescent light come 2 per card. The incandescent, clear bulb doesn't draw a lot of energy. With its mini wedge base, and under an inch in diameter, this lamp can fit into tight spots.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S2731 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| Tariff Code | 8539.29.3060 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.270A |
| ANSI Base | W2.1x9.5d |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 2500 |
| Base | Mini Wedge |
| Lamp Filament | C-2F |
| Shape | T3.25 |
| Voltage | 14 |
| Wattage | 3.8 |
| Material | Glass |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.41" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.003 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 2 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Weight | 0.1 |
| Catalog Description | 3.8 Watt miniature - T3 1/4 - 2500 Average rated hours - Mini Wedge base - 14 Volt |
| Description | 194/BP2 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S2731.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 0.47 |
| Each Width In. | 2.75 |
| Each Height In. | 4 |
| Each Weight Lb. | 0.01 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 3.8W Miniature T3 1/4 2500hrs Mini Wedge 14V |