3 Watt miniature - T3 1/4 - 1000 Average rated hours - Festoon base - 24 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S2399 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| ANSI Code | 6421 |
| Tariff Code | 8539.29.3060 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Common Purpose | Auto Headlamp / Signal |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.125A |
| ANSI Base | SV8.5-8 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 1000 |
| Base | Festoon |
| Shape | T3.25 |
| Voltage | 24 |
| Wattage | 3 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.41" |
| MOL | 1.72" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0161 |
| Pack Type | Egg Crate |
| Quantity In Pack | 10 |
| Case UPC | 10045923023993 |
| Case Quantity | 50 |
| Case Length | 10.75" |
| Case Width | 5.75" |
| Case Height | 2.5" |
| Case Weight | 3 |
| Case Cubic Ft. | 0.0894 |
| Catalog Description | 3 Watt miniature - T3 1/4 - 1000 Average rated hours - Festoon base - 24 Volt |
| Description | 6421/24V/3W/SV8.5/T3/.25/CC8 |
| DLC Approved | No |
| NAED Code | 33237 |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S2399.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 2.25 |
| Each Width In. | 2.25 |
| Each Height In. | 5.5 |
| Each Weight Lb. | 0.06 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 3W Miniature T3 1/4 1000hrs Festoon 24V |