SATCO NUVO Hi-Lumen Hi-Pro lamps deliver exceptional LED illumination, replacing metal halide lamps from 450W up to 1000W. With a staggering maximum output of over 73,000 lumens, they provide superior brightness while improving energy efficiency and reducing maintenance costs. Built as field selectable, users can adjust both wattage and CCT to meet their specific needs and with an extended mogul EX39 base and rated for enclosed fixtures, these lamps are ideal for industrial and commercial applications such as warehouses, gymnasiums, and factory floors. Featuring a Type B ballast bypass design, they operate without the need for a ballast. Available in 120-277V and 270-480V models, they support a wide range of electrical systems, making them suitable for both small- and large-scale operations. A universal operating position allows for flexible installation, and most models include a support bracket and safety cables for added security where required. For enhanced performance and longevity, these lamps feature an integrated active cooling fan and 4kV or 6kV surge protection. With a 50,000-hour functional life and a 5-year warranty, these lamps deliver long-lasting, high-lumen output where it matters most.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S23134 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S23134_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S23134_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Hi-Pro |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | LED HID |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| IP Rating | IP54 |
| Amps | 1.250-0.540/0.958-0.415/0.667-0.289A |
| ANSI Base | EX39 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 280° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Soft White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | Through Wattage Selection Switch On Lamp |
| HID Equiv | 450W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Base | Mogul Extended |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | Corncob |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Brightness (Lumens) | 24812/19816/14270 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 150/115/80 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Material | Aluminum / Polycarbonate (PC) |
| Finish | White |
| THD | <20% |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +50C (+122F) |
| Power Factor | 0.99 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 6KV |
| Three-Way | Yes |
| MOD | 4.1" |
| MOL | 8.3" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1089 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 18.11" |
| Case Width | 13.78" |
| Case Height | 10.63" |
| Case Weight | 28.6 |
| Case Cubic Ft. | 1.5352 |
| Catalog Description | 150/115/80 Watt - 30K/40K/50K CCT - Field Selectable LED - Corncob - Mogul Extended Base - 120-277 Ranged Voltage - 450 Watt HID Replacement |
| Description | 150W/LED/CCT/100-277V/EX39 |
| DLC Approved | Yes |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| Dimmable Function | Only dimmable through wattage selection switch on lamp |
| DLC Classification | Standard |
| DLC ID | S-5PHZP8 |
| DLC Primary Use | Replacement Lamps for High-Bay Luminaires (Type B) |
| Image File Name | S23134.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Minimum Compartment Size | Length: 18.50 in. Width:12.60 in. Height: 12.60 in. |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 4.33 |
| Each Width In. | 4.33 |
| Each Height In. | 10.04 |
| Each Weight Lb. | 1.94 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 150/115/80W Field Selectable LED Corncob Mogul Ext. 120-277V |