Satco's 11.5-watt PAR38 LED is an energy efficient lighting solution for residential and commercial applications. This versatile lamp is designed for use in both track and recessed fixtures. This dimmable bulb can be used both indoors and outdoors and delivers 15,000 hours of soft white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S22216 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S22216_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | PAR |
| Tariff Code | 8539.52.0030 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Amps | 0.096A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 40° |
| Burning Position | Universal |
| Candle Power | 90 |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Soft White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 90W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | PAR38 |
| Brightness (Lumens) | 1000 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 11.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Aluminum / Plastic |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.7 |
| Three-Way | No |
| MOD | 4.76" |
| MOL | 5.12" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0759 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 15.16" |
| Inner Width | 10.24" |
| Inner Height | 5.91" |
| Inner Weight | 3.54 |
| Inner Cubic Ft. | 0.5309 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 21.06" |
| Case Width | 15.75" |
| Case Height | 6.69" |
| Case Weight | 12 |
| Case Cubic Ft. | 1.2842 |
| Catalog Description | 11.5 Watt PAR38 LED - 90 CRI - 3000K - 40 deg. Beam Angle - Medium base - 120 Volt |
| Description | 11.5PAR38/LED/930/FL/120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S22216.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 4.88 |
| Each Width In. | 4.88 |
| Each Height In. | 5.51 |
| Each Weight Lb. | 0.53 |
| Replaces | S12216 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | PD-10WX |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 11.5 Watt PAR38 LED 90 CRI 3000K 40 deg. Beam Angle Medium Base |