75 Watt - Halogen - T4 - Frosted - 2000 Average rated hours - 1125 Lumens - DC Bay base - 120 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S1919 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Single Ended Halogen |
| Tariff Code | 8539.21.4040 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Location Rating | Damp |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.625A |
| ANSI Base | BA15d |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 2000 |
| Base | Bayonet Double Contact |
| Lamp Filament | CC-8 |
| Shape | T4 |
| Brightness (Lumens) | 1125 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 75 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2900K |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.5" |
| MOL | 2.41" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0025 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923019191 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 3.74" |
| Inner Width | 2.6" |
| Inner Height | 6.9" |
| Inner Weight | 0.46 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0388 |
| Case UPC | 10045923019194 |
| Case Quantity | 480 |
| Case Length | 27.19" |
| Case Width | 7.68" |
| Case Height | 16.15" |
| Case Weight | 18.74 |
| Case Cubic Ft. | 1.9516 |
| Catalog Description | 75 Watt - Halogen - T4 - Frosted - 2000 Average rated hours - 1125 Lumens - DC Bay base - 120 Volt |
| Description | 75W D.C. BAY FROSTED 120V. |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101601 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S1919.jpg |
| SDS class | Halogen_Tungsten_Lamp |
| Technology | Halogen |
| Each Length In. | 3.31 |
| Each Width In. | 1.14 |
| Each Height In. | 1.14 |
| Each Weight Lb. | 0.04 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 75W Halogen T4 Frosted 1125L DC Bay Base 120V |