SATCO NUVO Flat Goof Rings provide a clean, professional finish for commercial downlight installations. Available in 4, 6, 8 and 10 inch sizes in round or square designs, these durable steel rings help conceal ceiling cutouts and ensure a seamless, polished look.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S13551 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S13551_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Fixture Shape | Square |
| Tariff Code | 9405.99.4090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| Material | Steel |
| Finish | Matte White |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +60 (+140F) |
| Dimensions | L: 10" x W: 10" x H: 0.03" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0017 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923135511 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 12.01" |
| Case Width | 1.77" |
| Case Height | 11.81" |
| Case Weight | 17.56 |
| Case Cubic Ft. | 0.1453 |
| Catalog Description | 6-Inch Flat Goof Ring for Commercial Downlights - Square - White Finish |
| Description | CDLGR6SWH |
| UNSPSC | 39111800 |
| Image File Name | S13551.jpg |
| Product Notes | 10.00" Outside Square x 6.00" Inside Square hole |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 10 |
| Each Width In. | 10 |
| Each Height In. | 0.03 |
| Each Weight Lb. | 0.66 |
| SkuRomance Copy | Complete your SATCO NUVO downlight installation with the 6 inch square white flat goof ring, S13551. This steel ring provides a clean, professional finish, concealing cutouts and enhancing the overall ceiling appearance. |
| For Use With | S21609 |
| For Use With | S21613 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 6-Inch Flat Goof Ring for Commercial Downlights Square White Finish |