Satco's 8-watt LED bulb is an elegant lighting solution for the home. Perfect for chandeliers, use this dimmable lamp to illuminate living rooms, dining rooms, or anywhere else where a traditional look will complement decorative needs. The bulb has a beam spread of 300 degrees, and delivers 15,000 hours of cool white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S12497 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Candle |
| Tariff Code | 8539.52.0020 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| Amps | 0.085A |
| ANSI Base | E12 |
| Beam Spread | 300° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 92 |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Candelabra |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | B11 |
| Brightness (Lumens) | 760 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 8 |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K |
| Material | Glass |
| Finish | Frost |
| THD | 90% |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.7 |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.38" |
| MOL | 3.86" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0059 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 4.96" |
| Inner Width | 3.35" |
| Inner Height | 4.72" |
| Inner Weight | 0.36 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0454 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 10.43" |
| Case Width | 7.2" |
| Case Height | 5.28" |
| Case Weight | 2.11 |
| Case Cubic Ft. | 0.2295 |
| Catalog Description | 8 Watt B11 LED - Candelabra Base - Candle-Tip - Frost Finish - 4000K CCT - 120 Volt |
| Description | 8W/CTF/LED/940/120V/E12 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Dimmable Function | 120V Only |
| Image File Name | S12497.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 1.54 |
| Each Width In. | 1.54 |
| Each Height In. | 4.33 |
| Each Weight Lb. | 0.06 |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | DVRF-6L |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | 66DF-10W |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | SLV-600P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | S11270 |
| Dimmers | MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTCL-100H;DVCL-253P;AYCL-253P;NTCL-250;TGCL-153PH;PD-6WCL;PD-10NXD;DVRF-6L;RRD-6ND;RRD-H6BRL;HQRD-6ND;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-HN6BRL;HQRD-6CL;RRD-6 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 8W B11 LED Candelabra Candle-Tip Frost 4000K |