SATCO NUVO's LED Prismatic Candelabras with clear finish are a beautiful way to enhance the atmosphere of living rooms, studies, kitchens and dining rooms. The multi-faceted bulb reflects light in 360-degrees creating vibrant illumination. Customize any space by choosing one of the three finishes, and dimming the lamps when used with compatible fixtures.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S12140 |
| Lighting Type | Lamps |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | Clear |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.017A |
| ANSI Base | E12 |
| Beam Spread | 360° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 25W |
| Base | Candelabra |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | HX11 |
| Brightness (Lumens) | 150 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 2 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Material | Glass |
| Finish | Clear |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | >0.5 |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.26" |
| MOL | 4.73" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0305 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 2 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 16.75" |
| Inner Width | 5.55" |
| Inner Height | 1.5" |
| Inner Weight | 0.3 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0807 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 17.36" |
| Case Width | 9.61" |
| Case Height | 7.64" |
| Case Weight | 1.35 |
| Case Cubic Ft. | 0.7376 |
| Catalog Description | 2 Watt Prismatic HX11 LED - 2700K CCT - Candelabra Base - 120 Volt - Clear Finish - 2-Card |
| Description | 2HEX11/LED/CL/827/E12/120V/2CD |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Dimmable Function | 120V only |
| Image File Name | S12140.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 5.31 |
| Each Width In. | 1.26 |
| Each Height In. | 7.87 |
| Each Weight Lb. | 0.06 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | PD-5NE |
| Dimmers | MRF2S-6ELV |
| Dimmers | DVRF-5NE |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | SELV-300P |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | VPE06-1LZ |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | DVRF-6L |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | MAELV-600 |
| Dimmers | SLV-600P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | REL06-WW |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | NXFRD-UNV |
| Dimmers | S11270 |
| Dimmers | 80/2699 |
| Dimmers | 80/2700 |
| Dimmers | 80/2701 |
| Dimmers | 80/2702 |
| Dimmers | 80/2703 |
| Dimmers | 80/2704 |
| Dimmers | PD-3PCL |
| Dimmers | MRF2-3LD |
| Dimmers | MRF2-3PD |
| Dimmers | RRD-3LD |
| Dimmers | RRD-3PD |
| Dimmers | HQR-3LD |
| Dimmers | HQR-3PD |
| Dimmers | PHPM-WBX-120 |
| Dimmers | ODMR0205 |
| Dimmers | MR42400PLS |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;MRF2S-6ELV;DVRF-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;66ELV;DSE06-10Z;VPE06-1LZ;NTCL-250;TGCL-153PH;PD-6WCL;PD-10NXD;DVRF-6L;RRD-6ND;RRD-H6BRL;HQRD-6ND;HQRD-10D;HQRD-10NBD;H |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 2W Prismatic HX11 LED 2700K Candelabra 120V Clear Finish 2-Card |