SATCO NUVO's LED Flicker-Free Lamps offer smooth, continuous light with less than 2-percent flicker. Ideal for use in offices, retail applications, and safe for use in commercial kitchens with the PET coated shatterproof tube. Extending the versatility of these lamps, they are 120V-277V range voltage compatible in ballast bypass configurations, and allow for 5-CCT selection at the time of installation to customize light output to the environment.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11664 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11664_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11664_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Linear |
| Tariff Code | 8539.52.0051 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Flicker Free | Yes |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cRUus, cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.125-0.050A |
| ANSI Base | G13 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 160° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Soft White to Daylight |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Fluor Equiv | 32W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Base | Medium Bi Pin |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T8 |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Lamp End Type | Double |
| Lamp End Type | Single |
| Brightness (Lumens) | 1700/1750/1800/1800/1750 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 11.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/3500K/4000K/5000K/6500K |
| Material | Glass |
| Finish | Frost |
| THD | <20% |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Shatter Proof Type | PET Coated |
| Surge Protection | Built-in-surge protection - 0.7KV |
| Three-Way | No |
| MOD | 1" |
| MOL | 47.2" |
| Nominal Length | 48" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0387 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 25 |
| Case Length | 50.2" |
| Case Width | 6.5" |
| Case Height | 6.69" |
| Case Weight | 16.76 |
| Case Cubic Ft. | 1.2633 |
| Catalog Description | 11.5 Watt T8 LED - 48 Inch - 30K/35K/40K/50K/65K CCT Selectable - Low Optical Flicker (less than 5%) - Medium Bi Pin Base - Type B Ballast Bypass - 120-277 Volt - Frost Finish |
| Description | 11.5T8/LED/48-5CCT/DIM/LF/BP |
| DLC Approved | Yes |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| Ballasting Requirements | Direct wire 120-277V line voltage |
| Ballasting Requirements | No ballast or external driver required |
| Dimmable Function | 120V only |
| DLC Classification | Standard |
| DLC ID | S-9MGCSL |
| DLC Primary Use | Internal Driver/Line Voltage (UL Type B) Lamps |
| Image File Name | S11664.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| NSF Approved | Yes |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 48 |
| Each Width In. | 1.18 |
| Each Height In. | 1.18 |
| Each Weight Lb. | 0.53 |
| Replaces | S11920 |
| Replaces | S11921 |
| Replaces | S11922 |
| Replaces | S11923 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | PD-5NE |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | SELV-300P |
| Dimmers | MAELV-600 |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | PHPM-WBX-120 |
| Dimmers | MR42400PLS |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 11.5W T8 LED 48In 30K-65K CCT Low Flicker Med Bi Pin |