Satco's 9.5-watt LED Squat Frost bulb features cool white light and a 100 degree beam spread. Ideal for indoor residential and commercial light applications, this bulb is long-lasting and approved for enclosed fixtures. The bulb has a GU24 base and delivers exceptional and even illumination to your room.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11541 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11541_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Squat |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.079A |
| ANSI Base | GU24 |
| Beam Spread | 100° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | No |
| Fluor Equiv | 13W |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 60W |
| Base | Bi Pin GU24 |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T3 |
| Brightness (Lumens) | 800 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 9.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K |
| Material | Metal / Plastic / Electronic Components |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.97 |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.756" |
| MOL | 2.835" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.013 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 8.78" |
| Inner Width | 5.83" |
| Inner Height | 3.27" |
| Inner Weight | 1.21 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0969 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 12.48" |
| Case Width | 9.45" |
| Case Height | 7.6" |
| Case Weight | 5.18 |
| Case Cubic Ft. | 0.5187 |
| Catalog Description | 9.5 Watt - LED - 4000K - GU24 base - 120 Volt |
| Description | 9.5W/SQUAT/LED/40K/GU24 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S11541.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.76 |
| Each Width In. | 2.76 |
| Each Height In. | 2.95 |
| Each Weight Lb. | 0.18 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 9.5 Watt LED 4000K GU24 Base 120 Volt |