Satco's 2-watt LED bulb has a traditional look and feel. The Satin spun, amber glass bulb and candelabra base make for an elegant light source within the home. Dimmable, with a beam spread of 300 degrees, this lamp delivers 15,000 hours of illumination.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11305 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11305_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Candle |
| Tariff Code | 8539.52.0020 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.017A |
| ANSI Base | E12 |
| Beam Spread | 300° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 20W |
| Base | Candelabra |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | CA11 |
| Brightness (Lumens) | 100 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 2 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2100K |
| Material | Glass |
| Finish | Spun Amber |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Spun Amber |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.38" |
| MOL | 4" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0291 |
| Pack Type | Clamshell |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 10.5" |
| Inner Width | 6.5" |
| Inner Height | 8.12" |
| Inner Weight | 1.33 |
| Inner Cubic Ft. | 0.3207 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 13.75" |
| Case Width | 11" |
| Case Height | 8.75" |
| Case Weight | 3.45 |
| Case Cubic Ft. | 0.7659 |
| Catalog Description | 2 Watt CA11 LED Filament - Satin Spun Amber - Candelabra base - 2100K - 120 Volt - Carded |
| Description | 2CA11/LED/A/E12/21K/120V/CD |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S11305.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 4.25 |
| Each Width In. | 7.01 |
| Each Height In. | 1.69 |
| Each Weight Lb. | 0.11 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 2W CA11 LED Satin Spun Amber Candelabra 2100K 120V |