15 Foot Orange Heavy Duty Outdoor Extension Cord - 16/3 Ga. SJTW-3 Orange Cord With Sleeve - 13A-125V - 1625W
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=93-5035 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8544.42.9090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| CA Prop 65 | Diisononyl Phthalate (DINP) |
| Voltage | 125 |
| Wattage | 1625 |
| Finish | Orange |
| Footage | 15 |
| Wire Color | Orange |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923950350 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 10.5" |
| Case Width | 11" |
| Case Height | 5.75" |
| Case Weight | 15.18 |
| Case Cubic Ft. | 0.3843 |
| Catalog Description | 15 Foot Orange Heavy Duty Outdoor Extension Cord - 16/3 Ga. SJTW-3 Orange Cord With Sleeve - 13A-125V - 1625W |
| Description | 15 FT 16-3 SJTW ORANGE OUTDOOR |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 93-5035.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 1.275 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| UL Application | Cord Sets and Power-supply Cords |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 15 Orange Outdoor Extension Cord 16/3 Ga. SJTW-3" |