2 Foot Orange Heavy Duty 3 Outlet Outdoor Extension Cord - 12/3 Ga. STW Orange 3 Outlet Cord - 15A-125V - 1825W
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=93-5030 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8544.42.9090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| CA Prop 65 | Diisononyl Phthalate (DINP) |
| Voltage | 125 |
| Wattage | 1875 |
| Finish | Orange |
| Footage | 2 |
| Wire Cord Length | 24" |
| Wire Color | Orange |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923950305 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 9.25" |
| Case Width | 14" |
| Case Height | 7" |
| Case Weight | 11 |
| Case Cubic Ft. | 0.5246 |
| Catalog Description | 2 Foot Orange Heavy Duty 3 Outlet Outdoor Extension Cord - 12/3 Ga. STW Orange 3 Outlet Cord - 15A-125V - 1825W |
| Description | 2 FT 12/3 HD ORANGE OUTDOOR |
| Wire Length | 24" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 93-5030.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.81 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| UL Application | Cord Sets and Power-supply Cords |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 2 Foot Orange Heavy Duty 3 Outlet Outdoor Extension Cord 12/3 |