Pressure Fit Candelabra Base Socket - Pin Socket - Pressure Fit - Phenolic - 1-1/4" Height - 3/4" Diameter - 60W - 125V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-548 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cRUus |
| Voltage | 125 |
| Wattage | 60 |
| Material | Phenolic Plastic |
| Finish | Black |
| Diameter | 0.75" |
| Dimensions | L: 0.75" x W: 0.75" x H: 1.25" x DIA: 0.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923905480 |
| Case Quantity | 2000 |
| Case Length | 11.5" |
| Case Width | 11.5" |
| Case Height | 11.5" |
| Case Weight | 28 |
| Case Cubic Ft. | 0.8801 |
| Catalog Description | Pressure Fit Candelabra Base Socket - Pin Socket - Pressure Fit - Phenolic - 1-1/4" Height - 3/4" Diameter - 60W - 125V |
| Description | BAKELITE CANDEL SOCKET |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-548.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.024 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Pressure Fit Candelabra Socket Pin Socket |