On-Off Touch Switch Plastic Outer Shell. Rated: 150W-120V Indoor Incandescent Use Only 17/8" x 13/8" x 5/8"
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-2429 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/90-2429_Wiring_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.50.9065 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cRUus |
| Finish | Black |
| Dimensions | L: 0.75" x W: 1.88" x H: 1.38" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923924290 |
| Case Quantity | 200 |
| Case Length | 14.17" |
| Case Width | 9.45" |
| Case Height | 10.24" |
| Case Weight | 14.11 |
| Case Cubic Ft. | 0.7935 |
| Catalog Description | On-Off Touch Switch Plastic Outer Shell. Rated: 150W-120V Indoor Incandescent Use Only 17/8" x 13/8" x 5/8" |
| Description | TOUCH SW ON-OFF |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-2429.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.071548293 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | On-Off Touch Switch 150W-120V 17/8" x 13/8" |