3/8 IP Cast Brass Screw Collar Loop With Ring - Fits 1" Canopy Hole - 1-1/8" Ring Diameter - 1-3/4" Height - Polished Chrome Finish
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-2302 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 9405.99.2000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Taiwan |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Material | Brass |
| Finish | Polished Chrome |
| Iron Pipe Size | 3/8 IP |
| Max Load | 50 |
| Diameter | 1.13" |
| Dimensions | L: 1.12" x W: 1.12" x H: 1.75" x DIA: 1.12" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923923026 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 7.48" |
| Case Width | 7.48" |
| Case Height | 5.12" |
| Case Weight | 14.5 |
| Case Cubic Ft. | 0.1658 |
| Catalog Description | 3/8 IP Cast Brass Screw Collar Loop With Ring - Fits 1" Canopy Hole - 1-1/8" Ring Diameter - 1-3/4" Height - Polished Chrome Finish |
| Description | 3/8IP PNI SOLID BRASS SCREW |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-2302.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.14 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 3/8 IP Cast Brass Screw Collar Loop Polished Chrome |