Steel Check Ring - Straight Edge - 1/8 IP Slip - Unfinished - 1-5/8" Diameter
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-2064 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 9405.99.4090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Material | Steel |
| Finish | Unfinished |
| Edge Type | Straight |
| Iron Pipe Size | 1/8 IP Slip |
| Diameter | 1.63" |
| Dimensions | DIA: 1.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923920643 |
| Case Quantity | 1000 |
| Case Length | 13.58" |
| Case Width | 7.48" |
| Case Height | 9.06" |
| Case Weight | 11.5 |
| Case Cubic Ft. | 0.5326 |
| Catalog Description | Steel Check Ring - Straight Edge - 1/8 IP Slip - Unfinished - 1-5/8" Diameter |
| Description | 1 5/8" CK RING STR EDGE UNF 1/ |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-2064.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.02 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Steel Check Ring Straight Edge 1/8 IP Slip Unfinished 1-5/8" |