On-Off Push Thru Socket - With Set Screw - Assembled But Not Snap-In
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-1667 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Material | Brass |
| Finish | Polished Nickel |
| Cap | 1/8 IPS |
| Set Screw | With |
| Switch Type | On-Off |
| Terminal | Screw |
| Diameter | 1.25" |
| Dimensions | L: 1.25" x W: 1.25" x H: 2.75" x DIA: 1.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Case UPC | 10045923916677 |
| Case Quantity | 250 |
| Case Length | 16.42" |
| Case Width | 8.35" |
| Case Height | 18.19" |
| Case Weight | 35.18 |
| Case Cubic Ft. | 1.4433 |
| Catalog Description | On-Off Push Thru Socket - With Set Screw - Assembled But Not Snap-In |
| Description | S.B. PNI PUSH THRU SKT W/SS |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-1667.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.14 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Uno Thread | No |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | On-Off Push Thru Socket with Set Screw Assembled |