Phenolic Threaded Candelabra Socket With Shoulder And Phenolic Ring - 1-1/4" Height - 8" AWM B/W Leads 105C - 75W - 125V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-1556 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 125 |
| Wattage | 75 |
| Finish | Black |
| Wire Cord Length | 8" |
| Wire Color | Black / White |
| Diameter | 0.75" |
| Dimensions | L: 0.75" x W: 0.75" x H: 1.25" x DIA: 0.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923915561 |
| Inner Quantity | 25 |
| Inner Weight | 0.94 |
| Case UPC | 10045923915564 |
| Case Quantity | 500 |
| Case Length | 12.5" |
| Case Width | 12.25" |
| Case Height | 9.75" |
| Case Weight | 18.34 |
| Case Cubic Ft. | 0.864 |
| Catalog Description | Phenolic Threaded Candelabra Socket With Shoulder And Phenolic Ring - 1-1/4" Height - 8" AWM B/W Leads 105C - 75W - 125V |
| Description | CANDELABRA THREADED SOC 8 IN L |
| Wire Length | 8" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-1556.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.0376828 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Phenolic Threaded Candelabra Socket with Shoulder 1-1/4" H |