PVC Electrical Tape - 3/4" x 60 Foot - Black
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-1420 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 3919.10.2020 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Taiwan |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| CA Prop 65 | Cadmium |
| CA Prop 65 | Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP) |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Prop 65 | Toluene |
| Finish | Black |
| Dimensions | L: 2.88" x W: 2.88" x H: 0.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0036 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923914208 |
| Case Quantity | 200 |
| Case Length | 15" |
| Case Width | 12.5" |
| Case Height | 8.63" |
| Case Weight | 37 |
| Case Cubic Ft. | 0.9364 |
| Catalog Description | PVC Electrical Tape - 3/4" x 60 Foot - Black |
| Description | ELECTRICAL TAPE 60 FT. 3/4" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-1420.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 2.88 |
| Each Width In. | 2.88 |
| Each Height In. | 0.75 |
| Each Weight Lb. | 0.171 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | PVC Electrical Tape 3/4" x 60 Foot Black |