3/8 IP Steel Nipple - Zinc Plated - 3-3/4" Length - 5/8" Wide
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-1173 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 7318.19.0000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |
| Iron Pipe Size | 3/8 IP |
| Diameter | 0.63" |
| Dimensions | L: 3.75" x W: 0.63" x H: 0.63" x DIA: 0.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Inner UPC | 20045923911730 |
| Inner Quantity | 25 |
| Case UPC | 10045923911733 |
| Case Length | 11" |
| Case Width | 15.25" |
| Case Height | 7.75" |
| Case Weight | 63.5 |
| Case Cubic Ft. | 0.7524 |
| Catalog Description | 3/8 IP Steel Nipple - Zinc Plated - 3-3/4" Length - 5/8" Wide |
| Description | 3 3/4" 3/8IP NIPPLE ZINC PLATE |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-1173.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 3/8 IP Steel Nipple Zinc Plated 3-3/4" Length 5/8" Wide |