On-Off Metal Toggle Switch - Single Circuit - 6A-125V, 3A-250V Rating - 6" Leads - Nickel Finish
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-1106 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.50.9065 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | RU |
| Finish | Nickel Plated |
| Bushing | 3/8" |
| Strip | 3/4" |
| Switch Type | On-Off |
| Wire Cord Length | 6" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Polybag |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923911061 |
| Case Quantity | 250 |
| Case Length | 8.25" |
| Case Width | 10.5" |
| Case Height | 11" |
| Case Weight | 12.5 |
| Case Cubic Ft. | 0.5514 |
| Catalog Description | On-Off Metal Toggle Switch - Single Circuit - 6A-125V, 3A-250V Rating - 6" Leads - Nickel Finish |
| Description | NICKEL ON/OFF TOGGLE SWITCH |
| Wire Length | 6" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-1106.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.05 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Leads | No |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | On-Off Metal Toggle Switch Nickel Finish 6A-125V 3A-250V |