SATCO NUVO's LED Ready Recessed Cans are available for both new construction and remodel applications. IC rated, these cans are safe to install where they may come into contact with installation without risking overheating, and are wet location rated allowing them to be used in spaces with high humidity levels such as bathrooms and laundry rooms. Quick connect ready to easily accommodate LED retrofit modules.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-983 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/80-983_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/80-983_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 9405.11.6020 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Thailand |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| Voltage | 120 |
| Material | Steel |
| Finish | Silver |
| Dimensions | L: 13.06" x W: 6.06" x H: 7.31" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 2.0194 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 21.65" |
| Case Width | 19.49" |
| Case Height | 8.27" |
| Case Weight | 13.23 |
| Case Cubic Ft. | 2.0194 |
| Catalog Description | 5 Inch Recessed Can - For Remodeling |
| Description | 5" CAN / REMODEL |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-983.jpg |
| Product Notes | LED Ready |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 21.65 |
| Each Width In. | 19.49 |
| Each Height In. | 8.27 |
| Each Weight Lb. | 13.23 |
| Replaces | S9541 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| For Use With | S11642 |
| For Use With | S11643 |
| For Use With | S11644 |
| For Use With | S11645 |
| For Use With | S11646 |
| For Use With | S11835R1 |
| For Use With | S11836R1 |
| For Use With | S11837R1 |
| For Use With | S11883 |
| For Use With | S11885 |
| For Use With | S18801 |
| For Use With | S18803 |
| For Use With | S39312 |
| For Use With | S39313 |
| For Use With | S39314 |
| For Use With | S39315 |
| For Use With | S11801R1 |
| For Use With | S11825R1 |
| For Use With | S11821R1 |
| For Use With | S11571 |
| For Use With | S12602 |
| For Use With | S12603 |
| For Use With | S12604 |
| For Use With | S12605 |
| For Use With | S11824 |
| Accessories | 80-868 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 5" Recessed Can Remodeling |