Twin Porcelain Socket With Top Bracket - Pre-Wired - 1/8 IPS - 9" AWM B/W 150C - CSSNP Screw Shell - Glazed - 660W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-2492 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Material | Porcelain |
| Finish | White |
| Cap | 1/8 IPS |
| Wire Cord Length | 9" |
| Wire Color | Black / White |
| Dimensions | W: 3.06" x H: 1.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Weight | 31.95 |
| Catalog Description | Twin Porcelain Socket With Top Bracket - Pre-Wired - 1/8 IPS - 9" AWM B/W 150C - CSSNP Screw Shell - Glazed - 660W - 250V |
| Description | TWIN PORCELAIN SKT W/ TOP BKT |
| Wire Length | 9" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-2492.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.3204554 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Screw Shell | CSSNP |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Twin Porcelain Socket Pre-Wired 1/8 IPS 9" AWM B/W 150C |