Hi-Low Turn Knob Socket For Standard A Type Household Bulb
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1463 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 250 |
| Material | Brass |
| Finish | Polished Nickel |
| Cap | 1/8 IPS |
| Set Screw | With |
| Terminal | Screw |
| Diameter | 1.25" |
| Dimensions | L: 1.25" x W: 1.25" x H: 2.75" x DIA: 1.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Case UPC | 10045923814638 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 16.1" |
| Case Width | 8.35" |
| Case Height | 6.57" |
| Case Weight | 16.17 |
| Case Cubic Ft. | 0.5111 |
| Catalog Description | Hi-Low Turn Knob Socket For Standard A Type Household Bulb |
| Description | PNI SOLID BRASS HI-LOW SKT |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1463.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.16 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Uno Thread | No |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Hi-Low Turn Knob Socket For A Type Bulb |