On-Off Pull Chain Socket - 1/8 IPS - 4 Piece Stamped Solid Brass - Polished Nickel Finish - 660W - 250V - Uno Thread
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1292 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Material | Brass |
| Finish | Polished Nickel |
| Cap | 1/8 IPS |
| Set Screw | With |
| Switch Type | Pull Chain |
| Terminal | Screw |
| Diameter | 1.25" |
| Dimensions | L: 1.25" x W: 1.25" x H: 2.88" x DIA: 1.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0169 |
| Pack Type | Polybag |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923812924 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 8.5" |
| Case Width | 15.75" |
| Case Height | 7" |
| Case Weight | 26.99 |
| Case Cubic Ft. | 0.5423 |
| Catalog Description | On-Off Pull Chain Socket - 1/8 IPS - 4 Piece Stamped Solid Brass - Polished Nickel Finish - 660W - 250V - Uno Thread |
| Description | PNI C BR PULL CHAIN 1/8 W/SS W |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1292.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 1.22 |
| Each Width In. | 4 |
| Each Height In. | 6 |
| Each Weight Lb. | 0.27 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Uno Thread | Yes |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Pull Chain Socket 1/8 IPS 4pc Stamped Brass Polished Nickel 6 |