On-Off Pull Chain Socket - 1/8 IPS - Aluminum - Brite Gilt Finish - 660W - 250V - With Set Screw
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1188 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Material | Aluminum |
| Finish | Brite Gilt |
| Cap | 1/8 IPS |
| Set Screw | With |
| Switch Type | On-Off |
| Terminal | Screw |
| Diameter | 1.25" |
| Dimensions | L: 1.25" x W: 1.25" x H: 2.75" x DIA: 1.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923811880 |
| Case Quantity | 500 |
| Case Length | 20.94" |
| Case Width | 18.58" |
| Case Height | 15.24" |
| Case Weight | 50.16 |
| Case Cubic Ft. | 3.4313 |
| Catalog Description | On-Off Pull Chain Socket - 1/8 IPS - Aluminum - Brite Gilt Finish - 660W - 250V - With Set Screw |
| Description | BG PULL CHAIN SOCKET W/SS 1/8 |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1188.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.1 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Uno Thread | No |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | On-Off Pull Chain Socket 1/8 IPS Aluminum Brite Gilt Finish 6 |