Porcelain Bottom Turn Knob Socket - Turn Knob Switch - CSSNP Screw Shell - Unglazed - 660W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1157 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Material | Porcelain |
| Finish | Porcelain |
| Cap | 1/8 IPS |
| Diameter | 1.56" |
| Dimensions | L: 1.56" x W: 1.56" x H: 3.19" x DIA: 1.56" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923811576 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 9.25" |
| Case Width | 18.75" |
| Case Height | 8.25" |
| Case Weight | 21.89 |
| Case Cubic Ft. | 0.828 |
| Catalog Description | Porcelain Bottom Turn Knob Socket - Turn Knob Switch - CSSNP Screw Shell - Unglazed - 660W - 250V |
| Description | PORC TURN KNOB SKT W/TERM |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1157.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.2199 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Screw Shell | CSSNP |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Porcelain Bottom Turn Knob Socket Turn Knob Switch |