Keyless Porcelain Socket - 1/4 IPS Cap With Set Screw - 20 in. AWM B/W 150C W/ Grid - CSSNP Screw Shell - Glazed - 660W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1113 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Material | Porcelain |
| Finish | Glazed |
| Cap | 1/4 IPS |
| Wire Cord Length | 20" |
| Wire Color | Black / White |
| Diameter | 1.38" |
| Dimensions | L: 1.38" x W: 1.38" x H: 2.06" x DIA: 1.38" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923811132 |
| Case Quantity | 200 |
| Case Weight | 39.21 |
| Catalog Description | Keyless Porcelain Socket - 1/4 IPS Cap With Set Screw - 20 in. AWM B/W 150C W/ Grid - CSSNP Screw Shell - Glazed - 660W - 250V |
| Description | MED. PORC. SKT. CSSNP & NI |
| Wire Length | 20" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1113.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.1970618 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Screw Shell | CSSNP |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Keyless Porcelain Socket 1/4 IPS Cap 20 in. AWM |