On-Off Turn Knob Socket With Removable Knob - 1/8 IPS - Nickel Finish - 250W - 250V - With Set Screw
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1101 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 250 |
| Material | Aluminum |
| Finish | Nickel |
| Cap | 1/8 IPS |
| Set Screw | With |
| Switch Type | 3 Way |
| Terminal | Screw |
| Diameter | 1.25" |
| Dimensions | L: 1.25" x W: 1.25" x H: 2.75" x DIA: 1.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Case UPC | 10045923811019 |
| Case Quantity | 250 |
| Case Length | 20.55" |
| Case Width | 11.5" |
| Case Height | 12.68" |
| Case Weight | 21.12 |
| Case Cubic Ft. | 1.7341 |
| Catalog Description | On-Off Turn Knob Socket With Removable Knob - 1/8 IPS - Nickel Finish - 250W - 250V - With Set Screw |
| Description | NI ON/OFF SKT. T/K 1/8 CAP WSS |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1101.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.08 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Uno Thread | No |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | On-Off Turn Knob Socket Nickel with Set Screw |