Introducing SATCO NUVO's newest generation of UFO high bays. These cULus listed products are offered in 4000K and 5000K in 100W, 150W, 200W and 240W (120-277V) in white and black finishes and 200W and 240W (277V-480V) in black. They feature an integrated, sensor port for easy field installation of an add on microwave sensor. They have a 90 degree beam angle, a locking hook, are IP65, 0-10V dimmable, and feature 6KV surge Protection. They are rated for 50,000 hours and carry a 5-year warranty. Offered with these is a full suite of accessories including yoke mounts, pendant adapters, protective cages, anti-glare shields, a sensor and remote and an add on EM.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-804R2 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-804R2_Bypass_Sensor_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-804R2_Dimensional_Diagram.pdf |
| Video | https://youtu.be/3CYQaptvJU0 |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | UFO Hi-Bay |
| Tariff Code | 9405.11.6020 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 90° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| HID Equiv | 400W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 1000W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 21750 |
| Voltage | 277-480 |
| Wattage | 150 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | Black |
| THD | 15% |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +45C (+113F) |
| Photocell | Optional Add-On |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 6KV |
| Wire Cord Length | 72" |
| Mounting Type | Pendant Hanging Surface |
| Diameter | 11.02" |
| Dimensions | H: 8.11" x DIA: 11.02" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3971 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 11.81" |
| Case Width | 11.81" |
| Case Height | 4.92" |
| Case Weight | 6.83 |
| Case Cubic Ft. | 0.3971 |
| Catalog Description | 150 Watt UFO LED High Bay - 5000K - 21750 Lumens - 277-480 Volt - Black Finish |
| Description | LED UFO HIGHBAY 150W/5000K |
| Wire Length | 72" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | Yes |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111546 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming Only |
| DLC Classification | Premium |
| DLC ID | S-XEOBAC |
| DLC Primary Use | High-Bay Luminaires for Commercial and Industrial Buildings |
| Image File Name | 65-804R2.jpg |
| Includes | Locking Hanging Hook |
| Includes | 6 Foot Whip |
| Installation Notes | Mounting Height: Up to 25 feet |
| NSF Approved | Yes |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 11.81 |
| Each Width In. | 11.81 |
| Each Height In. | 4.92 |
| Each Weight Lb. | 6.83 |
| Replaces | 65-804 |
| Dimmers | IP710-LFZ |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | DF10P |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | NFTV |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101-V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | CD4FBLW |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | RH4FBL3PTCCCV6 |
| Dimmers | DVTV + PP347H 347V ONLY |
| Dimmers | RMJS-8T-DV-B + PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 65-169 |
| Accessories | 65-199 |
| Accessories | 65-765 |
| Accessories | 65-778 |
| Accessories | 65-780 |
| Accessories | 65-789 |
| Accessories | 65-790 |
| Accessories | 65-809 |
| Accessories | 86-218 |
| Accessories | 86-219 |
| Accessories | 65-814 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 150W UFO LED High Bay 5000K 21750 Lumens 277-480V |