Satco's popular dual head security lights now come in a bullet head style and can be mounted on both recessed or external junction boxes. For residential and commercial use. Made of durable die cast aluminum, fully articulating heads move to adjust and deliver 50K hours of superior long-lasting light. Available in white, bronze and black finish. These security lights are offered with and without motion sensor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-711 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-711_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-711_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Security Lighting |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Thailand |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 50° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| HID Equiv | 70W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 125W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1900 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 20 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Modern and Contemporary |
| Finish | White |
| THD | <20% |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Glass |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -30C (-22F) to +50C (+122F) |
| Photocell | Has Photocell |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2KV |
| Connection | Direct Wired |
| Has Driver | Yes |
| Mounting Type | Ceiling/Wall |
| Extension | 8.8" |
| Dimensions | W: 8.16" x H: 6.42" x E: 8.80" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3783 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 5 |
| Case Length | 39.37" |
| Case Width | 10.24" |
| Case Height | 11.02" |
| Case Weight | 14 |
| Case Cubic Ft. | 2.571 |
| Catalog Description | LED Security Light - Dual Head - Motion Sensor Included - White Finish - 3000K |
| Description | LED 2 BULLET HEAD SECURITY LGT |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111613 |
| Image File Name | 65-711.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 6.89 |
| Each Width In. | 9.45 |
| Each Height In. | 10.04 |
| Each Weight Lb. | 2.8 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | LED Security Light Dual Head Motion Sensor |