A two foot by two foot double basket troffer which feature selectable wattage and color temperature. The troffer features an acrylic linear prismatic lens which allows for broad, even light distribution. The driver allows for flicker-free illumination, and the troffer drops into a T-bar grid.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-694 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-694_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-694_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Double Basket Troffer |
| Fixture Shape | Square |
| Tariff Code | 9405.11.6020 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Flicker Free | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| IP Rating | IP20 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 120° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| HID Equiv | 70W-100W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 125W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 3300-4600 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 30/35/40 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3500K/4000K/5000K |
| Material | Steel |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| THD | <20% |
| Lens Material | Poly methyl methacrylate (PMMA) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2KV |
| Connection | Hardwire |
| Has Driver | Yes |
| IC Rated | Yes |
| Mounting Type | Ceiling |
| Panel Size | 2x2 |
| Wattage Selectable | Yes |
| Dimensions | L: 23.74" x W: 23.74" x H: 2.61" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.2392 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 25.51" |
| Case Width | 3.27" |
| Case Height | 25.67" |
| Case Weight | 8.7 |
| Case Cubic Ft. | 1.2392 |
| Catalog Description | 2X2 Double Basket LED Troffer Fixture - Wattage Selectable - CCT Selectable - Lumens Selectable - 100-277V |
| Description | 2X2 DOUBLE BASKET TROFFER |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | Yes |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111534 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming Only |
| DLC Classification | Standard |
| DLC ID | PL0L0GTR5WW5 |
| DLC Primary Use | 2x2 Luminaires for Ambient Lighting of Interior Commercial Spaces |
| Image File Name | 65-694.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 25.51 |
| Each Width In. | 3.27 |
| Each Height In. | 25.67 |
| Each Weight Lb. | 8.7 |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | DF10P |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | IP710-LFZ |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101-V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | RMJS-8T-DV-B + PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Dimmers | SF10P |
| UL Application | LED Recessed Luminaire/Type IC |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 65-589 |
| Accessories | 65-596 |
| Accessories | 65-596R1 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 2X2 Double Basket LED Troffer Fixture Wattage Selectable CCT |