SATCO NUVO's 2ft., 165W, LED linear high-bay fixture is DLC premium and features natural light and a 120 degree beam spread. Damp rated for indoor use, it is suitable for commercial and industrial buildings.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-506 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-506_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-506_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Linear Hi-Bay |
| Tariff Code | 9405.11.6020 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| IP Rating | IP20 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 120° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 500W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 22275 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 165 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Material | Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| THD | 11.50% |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Polystyrene (PS) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.95 |
| Wire Temp Rating | 105C (221F) |
| Wire Color | Green / White / Black / Gray / Purple |
| Wire Quantity | 5 |
| Wire Gauge | 18 |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Chain |
| Dimensions | L: 23.82" x W: 17.32" x H: 2.68" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.3229 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 25.79" |
| Case Width | 4.33" |
| Case Height | 20.47" |
| Case Weight | 14.55 |
| Case Cubic Ft. | 1.3229 |
| Catalog Description | LED 2 ft. Linear Hi-Bay - 165W - 5000K - 100-277V |
| Description | 165W LED 2FT LINEAR HI-BAY |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | Yes |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111546 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming Only |
| DLC Classification | Premium |
| DLC ID | PLJV182Q3DD9 |
| DLC Primary Use | High-Bay Luminaires for Commercial and Industrial Buildings |
| Image File Name | 65-506.jpg |
| Includes | (2) 48 Inch Chain |
| Includes | (2) V-Clips |
| Includes | (1) 1.02 Inch Mounting Bracket |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 25.79 |
| Each Width In. | 4.33 |
| Each Height In. | 20.47 |
| Each Weight Lb. | 14.55 |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | DF10P |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | IP710-LFZ |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101-V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | SF10P |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 86-202 |
| Accessories | 86-211 |
| Accessories | 65-499 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | LED 2 ft. Linear Hi-Bay 165W 5000K 100-277V |