16 In. - Male/Male Joiner for LED connectable strip light fixtures
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-1112 |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 8544.42.9090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| CA Prop 65 | Lead |
| Material | Plastic |
| Finish | White |
| Wire Cord Length | 16" |
| Dimensions | L: 16" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0029 |
| Pack Type | Polybag |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923682497 |
| Case Quantity | 30 |
| Case Length | 6.88" |
| Case Width | 18" |
| Case Height | 4" |
| Case Weight | 5 |
| Case Cubic Ft. | 0.2867 |
| Catalog Description | 16 In. - Male/Male Joiner for LED connectable strip light fixtures |
| Description | 16" MALE/MALE JOINER |
| Wire Length | 16" |
| UNSPSC | 39110000 |
| Image File Name | 65-1112.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 4.25 |
| Each Width In. | 4.25 |
| Each Height In. | 0.28 |
| Each Weight Lb. | 0.18 |
| Substitute | 65-1227 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| For Use With | 65-1102 |
| For Use With | 65-1103 |
| For Use With | 65-1104 |
| Company | NUVO |
| Status | Transitioning |
| Product Name | 16" Male/Male Joiner for LED Strip Lights |