Nuvo's Pulse is a graceful lighting solution for inside the home. Illuminate living rooms, dining rooms, hallways, and foyers with these brushed nickel fixtures that feature clear seeded, clear crackle, white opal, mirrored, or copper glass. Contemporary and elegant, Pulse adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-955 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-955_Installation_Instructions.pdf |
| Collection | Pulse |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Mini Pendant |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 30000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 950 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 12 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Glass |
| Style | Contemporary |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Copper |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | 0C (+32F) to +50C (+122F) |
| Power Factor | 0.95 |
| Max. Height | 154.5" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Cord |
| Mounting Height | 0.6 |
| Mounting Diameter | 4.75 |
| Mounting String | H:0.6" x D:4.75" |
| Diameter | 3" |
| Dimensions | H: 10" x DIA: 3" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.2626 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 8 |
| Case Length | 22.04" |
| Case Width | 24.8" |
| Case Height | 8.07" |
| Case Weight | 23.14 |
| Case Cubic Ft. | 2.5527 |
| Catalog Description | Pulse - LED Mini Pendant with Copper Glass - Brushed Nickel Finish |
| Description | PULSE 1 LIGHT LED MINI PEND |
| Cord Length | 144 |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Image File Name | 62-955.jpg |
| Includes | (1) 12 Foot cord |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 12.2 |
| Each Width In. | 5.11 |
| Each Height In. | 7.28 |
| Each Weight Lb. | 2.69 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVLV-600P |
| Dimmers | IPL06-10Z |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | SLV-600P |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | TP231 |
| Accessories | TP232 |
| Accessories | TP233 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Pulse LED Mini Pendant Copper Glass Brushed Nickel |