Nuvo's Grill single LED wall sconce is an elegant lighting solution for inside the home. Illuminate living rooms, dining rooms, bathrooms, and foyers with this polished nickel wall sconce. This elegant wall sconce features an integrated LED that delivers warm white light. Contemporary and sophisticated, the Grill collection adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-871 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-871_Installation_Instructions.pdf |
| Collection | Grill |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Sconce |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| ADA Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 30000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1040 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 13 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Acrylic |
| Style | Contemporary |
| Finish | Polished Nickel |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | 0C (+32F) to +50C (+122F) |
| Power Factor | 0.99 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 4.5 |
| Mounting Height | 6 |
| Mounting String | L:6" x W:4.50" x H:0.75" |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 3" |
| Dimensions | W: 4" x H: 12" x E: 3" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1864 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 14.96" |
| Case Width | 11.1" |
| Case Height | 14.96" |
| Case Weight | 14.11 |
| Case Cubic Ft. | 1.4376 |
| Catalog Description | Grill - Single LED Wall Sconce - Polished Nickel Finish |
| Description | GRILL SINGLE LED WALL SCONCE |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Image File Name | 62-871.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 14.37 |
| Each Width In. | 4.96 |
| Each Height In. | 4.52 |
| Each Weight Lb. | 1.81 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | IPL06-10Z |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Grill Single LED Wall Sconce Polished Nickel |