Modern lighting solutions offer contemporary styling at its finest, and the Melrose 62-830 pendant with an ash wood trim is no exception! The clean lines, minimalist shape and integrated LED all contribute to the design of this sleek fixture, perfectly suited for today's decor. This pendant is also compatible with SATCO's H-style track system; just remove the canopy and add a coordinating track adapter to create a beautiful track system to optimized to your needs. Also available in other finishes, visit Satco.com and search Melrose for more.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-830 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-830_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-830_Dimensional_Drawing.pdf |
| Collection | Melrose |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Fixture Shape | Cylinder |
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 36° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Soft White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 30000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1020 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 12 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Aluminum |
| Style | Contemporary |
| Finish | Ash Wood |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Acrylic |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 1KV |
| Max. Height | 112.14" |
| Wire Cord Length | 96" |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Length | 4.75 |
| Mounting Width | 4.75 |
| Mounting Height | 0.6 |
| Diameter | 2.4" |
| Dimensions | H: 16.14" x DIA: 2.40" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.4641 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 21.46" |
| Case Width | 20.08" |
| Case Height | 13.78" |
| Case Weight | 19.5 |
| Case Cubic Ft. | 3.4364 |
| Catalog Description | Melrose - 12 Watt, 16" LED Pendant - Ash Wood Finish |
| Description | MELROSE 12W LED 16" PENDANT |
| Wire Length | 96" |
| Finish Family | Wood |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39111506 |
| Dimmable Function | 120V only |
| Image File Name | 62-830.jpg |
| Includes | (1) 8 Foot Wire |
| Installation Notes | Install as traditional pendant or purchase separate pendant track adapter (TP232) for use with track lighting. |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 20.87 |
| Each Width In. | 6.3 |
| Each Height In. | 6.1 |
| Each Weight Lb. | 3 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | PD-5NE |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | SELV-300P |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | NXFRD-UNV |
| Dimmers | S11270 |
| Dimmers | 80/2699 |
| Dimmers | 80/2700 |
| Dimmers | 80/2701 |
| Dimmers | 80/2702 |
| Dimmers | 80/2703 |
| Dimmers | 80/2704 |
| Dimmers | PD-3PCL |
| Dimmers | MRF2-3LD |
| Dimmers | MRF2-3PD |
| Dimmers | RRD-3LD |
| Dimmers | RRD-3PD |
| Dimmers | HQR-3LD |
| Dimmers | HQR-3PD |
| Dimmers | MRF2S-6ELV |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;IPE04-1L;DSE06-10Z;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;DVCL-253P;AYCL-253P |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | TP231 |
| Accessories | TP232 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Melrose 12W 16" LED Pendant Ash Wood |