Nuvo's Heather LED flush mount fixture is a sleek lighting solution for inside the home. Illuminate living rooms, dining rooms, hallways, and foyers with this brushed nickel flush mount featuring a white linen shade. This long-lasting, dimmable fixture delivers 30,000 hours of warm white light, adding style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-524 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-524_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Heather |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 30000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1500 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 18 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | White Linen Shade with Frosted Acrylic Diffuser |
| Style | Transitional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | 0C (+32F) to +50C (+122F) |
| Power Factor | 0.98 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 0.98 |
| Mounting Diameter | 9.37 |
| Mounting String | H:0.98" x D:9.37" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 13" |
| Dimensions | H: 3.88" x DIA: 13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 5.7176 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 32" |
| Case Width | 16.25" |
| Case Height | 19" |
| Case Weight | 22.88 |
| Case Cubic Ft. | 5.7176 |
| Catalog Description | Heather - LED Flush Fixture with White Linen Shade |
| Description | HEATHER LED FLUSH |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Image File Name | 62-524.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 32 |
| Each Width In. | 16.25 |
| Each Height In. | 19 |
| Each Weight Lb. | 22.88 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | DSM10-1LZ |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVLV-600P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | SLV-600P |
| Dimmers | TAL06P-C1 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Replacement Bulbs | 80-914 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Heather LED Flush Fixture White Linen Shape |