Peak, the epitome of modern lighting innovation. Crafted in a sleek matte black, white, or gray finish, each fixture features adjustable barn door louvers for tailored illumination. With a remarkable color rendering index (CRI) of 90, Peak offers a choice of three CCT options: 3000K, 4000K, or 5000K, ensuring both efficiency and a cozy atmosphere. Peak's compact design seamlessly integrates into any space, offering versatility without compromise. Elevate your surroundings with Peak's unparalleled blend of style and functionality.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-245 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-245_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-245_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Peak |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Sconce |
| Tariff Code | 9405.11.6020 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | Thailand |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| ADA Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Soft White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 30000 |
| Incandescent Equiv | 60W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 415/436/430 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 10 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Material | Die-Cast Aluminum / Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Matte Black |
| Lens Finish | Frosted |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 1.5KV |
| Mounting Type | Wall |
| Extension | 3.5" |
| Dimensions | W: 5.75" x H: 9" x E: 3.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.2936 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 23.63" |
| Case Width | 13" |
| Case Height | 13.58" |
| Case Weight | 29.04 |
| Case Cubic Ft. | 2.4141 |
| Catalog Description | Peak - LED Wall Sconce - CCT Selectable - Matte Black Finish |
| Description | PEAK LED WALL SCONCE |
| Finish Family | Black |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | 120V only |
| Image File Name | 62-245.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 11.81 |
| Each Width In. | 7.28 |
| Each Height In. | 5.9 |
| Each Weight Lb. | 3.63 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | PD-5NE |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | SELV-300P |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | VPE06-1LZ |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | 66DF-10W |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | MAELV-600 |
| Dimmers | SLV-600P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | REL06-WW |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | NXFRD-UNV |
| Dimmers | S11270 |
| Dimmers | 80/2699 |
| Dimmers | 80/2700 |
| Dimmers | 80/2701 |
| Dimmers | 80/2702 |
| Dimmers | 80/2703 |
| Dimmers | 80/2704 |
| Dimmers | PD-3PCL |
| Dimmers | MRF2-3LD |
| Dimmers | MRF2-3PD |
| Dimmers | RRD-3LD |
| Dimmers | RRD-3PD |
| Dimmers | HQR-3LD |
| Dimmers | HQR-3PD |
| Dimmers | PHPM-WBX-120 |
| Dimmers | ODMR0205 |
| Dimmers | MR42400PLS |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;IPE04-1L;66ELV;DSE06-10Z;VPE06-1LZ;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTCL-100H;DVCL-253P;AYCL-253P;NTCL-250;TGCL- |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Peak LED Wall Sconce CCT Selectable Matte Black |