Raising the bar for professional lighting, we present BLINK Pro Plus, a sleek design with advanced technology and features abound. BLINK's fixtures embody a contemporary yet familiar aesthetic, a versatile solution suitable for a wide range of environments. The low-profile style features die-cast aluminum construction, and is CCT selectable with five preset options from warm to natural light. The BLINK Pro Plus series of fixtures are available in round, square and rectangle, come in three finishes (white, black, brushed nickel - 12-inch models only), and are offered in various sizes. The BLINK Pro Plus series is perfect for utility, basements, kitchens, garages, bathrooms, bedrooms, and hallways. All products feature a robust driver for enhanced surge protection, flicker free operation, smooth dimming and provides years of trouble-free operation.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-1771 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1771_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1771_Dimensional_Drawing.pdf |
| Video | https://youtu.be/QwoOpuyAKw8 |
| Collection | Blink Pro Plus |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Surface Mount |
| Fixture Shape | Rectangle |
| Tariff Code | 9405.11.8020 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Thailand |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| Flicker Free | No |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 110° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 125W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 2150-2400 |
| Voltage | 120/277 |
| Wattage | 32 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Contemporary |
| Finish | White |
| THD | <20% |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Poly methyl methacrylate (PMMA) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2.5KV |
| Mounting Type | Ceiling |
| Dimensions | L: 35.97" x W: 5.61" x H: 1.06" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.147 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 37" |
| Case Width | 8.27" |
| Case Height | 6.69" |
| Case Weight | 38.2 |
| Case Cubic Ft. | 1.1846 |
| Catalog Description | Blink Pro Plus - 32 Watt - 5.5 in. x 36 in. - Surface Mount LED - CCT Selectable - 90 CRI - White Finish - 120/277 Volt - Rectangular Shape |
| Description | BLINK PRO PLUS 32W 5.5 X 36 |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39112102 |
| Dimmable Function | 120V only |
| Image File Name | 62-1771.jpg |
| Installation Notes | Compatible with 3" & 4" J-box and pancake J-box |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 36.42 |
| Each Width In. | 1.18 |
| Each Height In. | 5.91 |
| Each Weight Lb. | 6.19 |
| Replaces | 62-1056 |
| Replaces | 62-1156 |
| Replaces | 62-1256 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | 6672;6674;66ELV;86/103;ADTP703TU;AYCL-153P;AYCL-253P;CTCL-153P;CTRP-253P;DAL06P-C2;DDMX1;DSE06-10Z;DSL06;DSL06-1LZ;DUL06P-C2;DVCL-153P;DVCL-253P;DVRP-253P;HQRA-PRO;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-6ND;HQRD-HN6BRL;HQRD-PRO;HRST-PRO-N;IPE04-1L;IPL06;LECL-153P |
| Voltage Text | Dual Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Blink Pro Plus 32 Watt 5.5 in. x 36 in. Surface Mount LED |