This easy to install, efficient LED surface mount fixture is perfect for so many applications. Selectable color temperature at 3000K, 4000K or 5000K means you will deliver superior light almost anywhere, including kitchens, baths, hallways, closets and offices. It installs easily into 4 inch junction boxes and comes in White, Brushed Nickel, Bronze or Black finishes.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-1584 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1584_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1584_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Surface Mount |
| Tariff Code | 9405.11.8020 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Thailand |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| ADA Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | Energy Star, cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 90° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 40W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 680-720 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 9 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Material | Aluminum |
| Style | Contemporary |
| Finish | Black |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.93 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 1.5KV |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Diameter | 4.67" |
| Dimensions | H: 1.31" x DIA: 4.67" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0193 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 16 |
| Case Length | 9.75" |
| Case Width | 6" |
| Case Height | 9.75" |
| Case Weight | 6.05 |
| Case Cubic Ft. | 0.3301 |
| Catalog Description | 4 inch - LED Surface Mount Fixture - CCT Selectable 3K/4K/5K - Black |
| Description | 4" LED SURFACE MOUNT/BLACK |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | Yes |
| UNSPSC | 39112102 |
| ES Unique ID | 4510428 |
| ES Category | Downlight Surface Mount |
| Image File Name | 62-1584.jpg |
| Installation Notes | Only fits into 4 inch round and octangle ceiling box |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 1.5 |
| Each Width In. | 4.72 |
| Each Height In. | 4.72 |
| Each Weight Lb. | 0.35 |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | AYCL-153P;6672;6674;66ELV;86/103;ADTP703TU;AYCL-253P;CTCL-153P;CTRP-253P;DAL06P-C2;DDMX1;DG6HD;DL6HD;DSL06;DSM10;DUL06P-C2;DVCL-153P;DVCL-253P;DVRP-253P;DW6HD;DZ6HD;HQRA-PRO;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-6ND;HQRD-HN6BRL;HQRD-PRO;HRST-PRO-N;IPE04-1L;IPL06 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 4" LED Surface Mount Fixture CCT Selectable 3K/4K/5K Black |