Revitalize your space with the Roselle Collection and let the allure of its design transcend the ordinary. Choose natural brass for a warm, timeless appeal or go bold with matte black for a modern edge, you're not just selecting lighting, you're curating an experience that seamlessly marries transitional charm with contemporary chic. The white glass exudes a soft, diffused glow, casting a gentle ambiance that complements any room. Whether you're creating an inviting atmosphere in the living room with the flush mount, adding a touch of sophistication to the bathroom with the vanity light, or making a statement above a kitchen island with the mini pendant – the Roselle Collection is designed in a distinctive, yet flexible style.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-8044 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-8044_Instructions.pdf |
| Collection | Roselle |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Fixture Shape | Round |
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 180 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Natural Brass |
| Glass Type | White |
| Number of Glass | 1 |
| Shade Finish | White |
| Shade Shape | Round |
| Shade Material | Glass |
| Shade Size String | W:14.38 H:4.38 |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 1.38 |
| Mounting Diameter | 15 |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 14.38" |
| Dimensions | H: 6.50" x DIA: 14.38" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 2.017 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 17.72" |
| Case Width | 17.72" |
| Case Height | 11.1" |
| Case Weight | 10.58 |
| Case Cubic Ft. | 2.017 |
| Catalog Description | Roselle - 15 Inch Flush Mount - Natural Brass with White Glass |
| Description | ROSELLE 15" FLUSH MOUNT |
| Finish Family | Brass |
| UNSPSC | 39111521 |
| Image File Name | 60-8044.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 17.72 |
| Each Width In. | 17.72 |
| Each Height In. | 11.1 |
| Each Weight Lb. | 10.58 |
| Bulb Count | 3 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Roselle 15" Flush Mount Natural Brass White Glass |